Зимова Економічна школа «Україна – ЄС, кроки до вступу : регіональний вимір» на факультетах міжнародні відносин і права та управління, адміністрування та туризму

25 січня 2024 року у стінах Хмельницького національного університету відбулося урочисте відкриття Зимової економічної школи «Україна – ЄС, кроки до вступу: регіональний вимір». Захід тривав п’ять днів з 25 січня по 31 січня.

Привітали учасників ректор Хмельницького національного університету Сергій Матюх, а також декан факультету управління адміністрування та туризму Євгеній Рудніченко.

З напутнім словом виступив д-р екон. наук, проф., президент ВГО «Українська Асоціація економістів-міжнародників» Антон Філіпенко.

Співголовами-модераторами Зимової економічної школи були д-р екон. наук, проф. Дмитро Васильківський та Ігор Журба.

Захід з першого дня перевищив очікування. Кількість зареєстрованих учасників понад 800 осіб, середній показник коливання аудиторії слухачів під час заходу – 510 осіб.

Дуже потужно розпочала свою роботу Зимова школа, адже першим спікером був д-р екон. наук, проф., завідувач кафедри світлового господарства і МЕВ, НН ІМВ КНУ ім. Т. Шевченка, голова наглядової ради ВГО «Українська асоціація економістів-міжнародників» Олександр Шнирков. Він розкрив зміст економічних механізмів інтеграції у структури ЄС, а також, що потрібно робити для цього Україні.

Посол України в Тунісі та Лівії, визначив роль української дипломатії під час війни.

Наступних спікерів Ігоря Журбу та Ганну Цімболинець, директора «Агенція регіонального розвитку Закарпатської області», об’єднувала тема виступів щодо ролі регіонів у трансформаційних процесів входження України до ЄС. Запам’ятався виступ д-р екон. наук, проф. кафедри міжнародних економічних відносин ХНУ Ілони Думанської, яка зупинилась у своїй доповіді на охороні географічних значень в Угоді про асоціацію між Україною та ЄС: просування регіонального крафтярства і протидії незаконній торгівлі контрфактом.

Другий день розпочався із виступу д-р екон. наук, проф., академіка академії економічних наук України, декана економіко-правого факультету Маріупольського державного університету (м. Київ) Світлани Калініної на тему «Глобальні міграційні тренди: виклик для України».

У цьому ж контексті була друга доповідь спікера Василя Воскобойника, президента Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування. Він обґрунтував і змоделював шляхи збереження та розвитку трудових ресурсів України під час війни та у повоєнний період.

На завершення другого дня був проведений диспут-тренінг «ЄС і Я: культура участі, або чому від тебе залежить все», який майстерно провела канд. пед. наук., доц., завідувач кафедри міжнародної комунікації та політології ХНУ Ольга Заславська.

Тональність третьому дню задав спікер Василь Костицький, д-р юрид. наук, проф., заслужений юрист України, академік національної академії правових наук України, проф. КНУ імені Т. Шевченка. Він у своєму виступі обґрунтував закони перманентної концентрації капіталу, як економічного закону глобального світу, які вкрай необхідні в умовах входження України до ЄС.

У цьому ж контексті виступила наступний спікер – Олена Морозова, канд. екон. наук., доц. кафедри МЕВ ПНУ імені В. Стефаника з темою «Особливості проведення транскордонних переказів валютних цінностей з України з використанням електронних платіжних засобів, емітованих до рахунків клієнтів банку».

Не лишила байдужими слухачів наступний спікер, колишня випускниця кафедри МЕВ ХНУ, канд. екон. наук, доц., старший офіцер із захисту цивільного населення організації Center for Civilians in Conflict – Марія Левченко.

Четвертий день був присвячений доповідачам, які показували сучасні тренди розвитку Європейського Союзу, а також вдосконалити свої мовні навички у діловій професійній англійській, німецькій та французькій тощо. Перший доповідач д-р екон. наук, проф., завідувач кафедри МЕВ Західноукраїнського національного університету, голова Тернопільського осередку ВГО «Українська асоціація економістів-міжнародників» Роман Зварич виступив на тему «Євроінтеграція України: виклики та наслідки для ЄС». Доповідь була бездоганною англійською мовою.

Томас Крюссманн, проф. кафедри Європейських студій Грацького університету (Австрія) у своїй доповіді зупинився на нормативно-правових засадах функціонування регіонів Європейського Союзу. Доповідь була німецькою мовою.

Третім спікером була Лариса Доду-Гугеа, проф. кафедри світового господарства Кишинівського національного університету. У своєму виступі вона зупинилась на особливостях стратегії партнерства республіки Молдови із державами ЄС. Доповідь була проголошена іншою робочою мовою європейських інституцій – французькою.

Останній день був присвячений проблемі забрудненню міських агломерацій, адже головними джерелами є транспорт, сміття, а також відсутність системи очищення відходів виробництва.

Підведення підсумків Зимової економічної школи, написання резолюцій та рекомендацій було проведено у вигляді круглого столу в WORLD CAFÉ «Друзі» м. Хмельницького. Звучали актуальні питання, нетривіальні відповіді від поважних спікерів і жодної доповіді без коментарів, лише цікаві підходи та бездоганна фасилітація заходу.

Учасники висловили вдячність за можливість презентації власних наукових здобутків, а також отриманні пропозиції щодо співпраці після цього заходу. Усі висловили бажання на продуктивну роботу в наступних спільних заходах. Наші задуми «переросли» формат школи у ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ФОРУМ! Наразі є над чим замислитись!

Більш детальну інформацію про Зимову економічну школу можна дізнатись за посиланням: https://mev.khmnu.edu.ua/archives/2614

Факультет міжнародних відносин і права,
факультет управління, адміністрування та туризму
та співголови Зимової школи завідувач кафедри міжнародних економічних відносин, д-р екон. наук. Дмитро Васильківський,